عایشه آژدا پکان

عایشه آژدا پکان

هنرپیشه

بیوگرافی آژدا پکان : عایشه آژدا پکان Ajda Pekkan متولد ۱۲ فوریه ۱۹۴۶ خواننده و هنرپیشه اهل ترکیه است.همچنین به نام Superstar شناخته می شود.

پدرش «رضوان پکان» یک نظامی و مادرش «نوین دوبروجا» یک خانه‌دار بود. آژدا پکان در خانواده‌ای بسیار اجتماعی و مدرن بزرگ شده است.

دوران کودکی خود را در پایگاه نیروی دریایی Gölcük در استان کاکلی گذراند.

طی ۵ دهه فعالیت آژدا پکان بیش از ۲۰ آلبوم را منتشر کرده است.

او به نام ستاره موسیقی پاپ ترکیه نامگذاری شده است.

به غیر از ترکی، او نیز به زبان انگلیسی و فرانسوی مسلط است.

او در سال ۲۰۱۳ جایزه افتخاری Officier Ordre des Arts et des Lettres اهدا شد.

آژدا پکان در سال ۱۹۶۳ در مسابقه انتخاب آرتیست مجله «سس=صدا» شرکت کرد و موفق به کسب مقام اول این مسابقه شد و پس از آن به پیشنهاد بازی در یک فیلم جواب مثبت داد و به این ترتیب در اولین فعالیت جدی هنری خود پرداخت.

آژدا پکان در کارنامه هنری خود فیلم‌های بسیاری دارد که از مهمترین آنه می‌توان به فیلم «آبیدیک گوبیدیک» و «ساعت جدایی» اشاره کرد.

در فیلم «آبیدیک گوبیدیک» آژدا پکان با بزرگانی چون «اوزتورک سرنگیل» و «آیسل تانژو» و در فیلم «ساعت جدایی» با بزرگ‌مرد سینمای ترکیه جونیت آرکین که در ایران بنام فخرالدین شناخته می‌شود همبازی بود.

اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ سالهای ورود آژدا پکان به دنیای موسیقی و خوانندگی بود.

در این سالها ساخت ترانه‌های ترکی روی آهنگهای غربی و به اصطلاح ترکها ترانه‌های «آرانژه» بسیار رایج بود. آژدا پکان نیز از خوانندگان این ترانه‌ها بود.

اشعار اکثر این ترانه‌ها توسط «فیکرت شنس» سروده می‌شد و طرفداران بسیاری داشت.

یکی از ترانه‌هایی که می‌توان آنرا در زمره معروفترین این نوع ترانه‌ها بشمار آورد ترانه «آیا این عشق است» است که آژدا پکان در سالهای پیش از انقلاب در تلویزیون ملی ایران این ترانه را اجرا کرد و مورد توجه ایرانی‌ها قرار گرفت.

بسیاری از این ترانه‌های به اصطلاح «آرانژمان» از ترانه‌های خواننده معروف الجزایری الاصل فراسوی انریکو ماسیاس بود و آژدا پکان در آن سالها کنسرت‌های مشترک بسیاری با انریکه ماسیاس اجرا کرده.

یکی از ترانه‌هایی که آژدا پکان به زبان فرانسوی اجرا کرده بود مورد توجه کارگردانی فرانسوی قرار گرفت و در فیلمی در سال ۱۹۷۷ از این ترانه آژدا پکان استفاده شد.

آژدا سالها در فرانسه زنگی کرد و مجدداً به ترکیه بازگشت.

شرکت فیلیپس که در آنزمان اسپانسری بسیاری از سوپر استارهی کشورهای مختلف را بر عهده داشت آژدا پکان را نیز زیر پرو بال خود گرفت باعث جهش بیش از پیش آژدا پکان در دنیای موسیقی شد.

همان‌طور که اشاره شد اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ میلادی موسیقی پاپ ترکیه بیشتر شامل ترانه‌هایی بو که روی آهنگهای معروف غربی و مخصوصاً فرانسوی سروده می‌شد که آژدا پکان نیز از این قاعده مستثنا نبود و به جرات می‌توان گفت بیش از ۵۰ درصد ترانه‌های اجرا شده توسط آ‍ژدا پکان از این دست ترانه هاست.

آژدا پکان در سال ۱۹۷۷ در فستیوال «یاماها موزیک» توکیو با اجرای ترانه‌ای جز برترین‌های این فستیوال شناخته شد و پس از آن آلبومهایی (به شکل صفحه گرامافون) در کشورهای مختلف اروپایی از جمله آلمان و فرانسه به زبان همان کشورها به بازار موسیقی عرضه کرد.

بنا به دلایلی از جمله درون مایه هجو سیاسی این ترانه به ذائقه اروپایی‌ها خوش نیامد و نتیجه خوبی برای آژدا پکان و کشورش نداشت.

از این رو آژدا پکان برای مدتی از دنیای موسیقی کناره گیری کرد و برای استراحت به آمریکا رفت.

بعد از این دوره سکوت و شاید با دلزدگی از غرب و ترانه‌های غربی آلبیومی با تم ترکی و با آهنگسازی آهنگسازان ترک به بازار ارائه کرد که طرفداران همیشگی آژدا پکان از این آلبوم استقبال خوبی نکردند و همین امر باعث شد تا آژدا پکان در آلبومهای بعدی به همان روال قبلی برگردد.

خواهر آزدا پکان بنام «سمیرامیس پکان» نیز خواننده بازیگر شناخته شده ایست که صدایش بسیار شبیه به آژدا می‌باشد.

او در سال ۱۹۶۲ از نخستین خوانندگانی بود که آهنگهای ترکی در سبک پاپ را اجرا کرد.

او بیش از ۲۰ آلبوم ایجاد کرده و یکی از موفق‌ترین هنرمندان موزیک ترک است. وی در ۴۷ فیلم بازی کرده‌است. در سال ۱۹۶۸ آلبوم İki Yabancı وی در فهرست بالاترین‌های فروش قرار گرفت.

موفقیت‌های ادامه‌دار او منجر به دعوت‌های بین‌المللی در در فستیوال‌هایی مانند فستیوال موزیک آپولونیا در ۱۹۶۸–۱۹۶۹ در آتن یونان و فستیوال ترانه‌های مدیترانه‌ای در سال ۱۹۶۹ در بارسلونای اسپانیا شد.

موفقیت آهنگ‌های وی کنسرت‌های به زبان ترکی با Enrico Macias در سالن Paris Olympia در سال ۱۹۷۶ را در پی داشت. در شناسایی لقبش آلبومی به نام سوپر استار را در سال ۱۹۷۷منتشر کرد.

در همان سال در فستیوال موزیک یاماها در توکیو پایتخت ژاپن حضوری موفقیت‌آمیز داشت.

علاوه بر آهنگ‌های آلمانی و فرانسوی وی که در اوایل سالهای ۱۹۷۰ میلادی در اروپا منتشر شد، اوآلبوم  Pour Lui را که در فرانسه بسیار موفق بود منتشر کرد.

در اوج موفقیت او دومین آلبومش به نام سوپر استار ۲ را در سال ۱۹۷۹ منتشر کرد.

آخرین آثار
بستن